Sok diák sorsa eldőlt július 26-án, amikor hivatalosan megkapta felvételije eredményét a várva várt sms-ben. A sikeres felvételi vizsga nem jelenti még a küzdelem végét. Az egekbe szökő árak és a szűk kínálat miatt különösen a fővárosban és az egyetemi városokban nehéz helyzetbe kerülhetnek az albérletre vadászó diákok.
Az albérletkeresőknek nincs könnyű dolguk
Fanni (20) egri lakos. Tavaly nyár közepén érkezett a szenzációs hír: felvették egy neves fővárosi egyetemre! Kollégiumban nem gondolkodott, mert budapesti nagynénje felajánlotta, hogy az egyik szobában lakhat náluk. Július végén a nagymama súlyos beteg lett, állandó felügyeletre szorult, így végül ő költözött be a Fanninak ígért szobába. Ezután lázas albérletkeresés következett. Sikertelenül. Szinte mindet kiadták mire odatelefonált, vagy odaért a helyszínre. Amit kivehetett volna, az nagyon rossz közbiztonságú környéken volt. A fiatal lány végül egy Budapesttől 30 km-re eső településen talált egy kiadó szobát. Innen volt kénytelen bevonatozni az egyetemre. Egy barátnőjével osztotta meg a szobát, akinek augusztus végéig kellett várnia a kollégium határozatára, amit elutasítottak, így hoppon maradt. Januárban találtak Zuglóban egy albérletet. Szerencséjük volt, mert az egyik oktatójuk kiment külföldre és kiadta nekik a lakását.
A legfontosabb szempont a diákoknak, hogy iskolájukhoz minél közelebb szerezzenek albérlet vagy olyan tömegközlekedési útvonal mellett, ahonnan átszállás nélkül érhetnek be az órákra
– mondta el Déry Attila, az Otthon Centrum divízióvezetője a Híradónak. Az albérletek kiadásával foglalkozó szakember szerint azok járnak jól, akik időben elkezdenek keresgélni. A lakáskiadók már július közepétől készülnek az egyetemisták-főiskolások inváziójára.
Egyre kevesebb a lakás az albérletpiacon
Szakértők szerint a jelenség oka részben az, hogy a turisztikai célú lakáskiadás növekedése miatt egyre kevesebben akarják hosszabb időre kiadni lakásukat. Nagyobb a kereslet, mint a kínálat, ami meglátszik az árakon is. Balogh László, ingatlanszakértő a Magyar Nemzetben azt nyilatkozta, hogy az áremelkedés több tényező együttes hatásának tulajdonítható:
Egyrészt hiány mutatkozik a kínálati oldalon, mert amíg a válság előtt 35–43 ezer lakás épült évente, addig tavaly mindössze 8300. De a fővárosban és a nagyobb vidéki városokban az is felhajtja az árakat, hogy egyre többen vágnak bele a turisztikai célú lakáskiadásba, így egyre kevesebb lakás jelenik meg az albérleti piacon.
Budapesten a belvárosi kerületekben, Budán a 2. kerületben a legdrágábbak az albérletek. Fel kell készülni, hogy vannak helyek egy szobáért már 100 ezer forintot is elkérnek. Budapesten az I., II. és XII. kerületben 2000 forint fölötti a négyzetméterenkénti ár. Az V., VI., VII. kerületben egy 30 négyzetméteres garzonért 100-200 ezer forintot kell fizetni, ugyanezért a III. kerületben 90 ezret. Érzékelhető, hogy azokban a külső fővárosi kerületekben és vidéki városokban, amelyekben korábban olcsóbb volt az albérlet, jelentős drágulás történt. A vidéki nagyvárosok közül Győrben lehet legdrágábban lakást bérelni.
Érdemes szakember segítségét kérni és mindent „lepapírozni”
Sokszor a legrászorultabbak járnak a legrosszabbul. Azok, akik biztosra veszik, hogy bekerülnek a kollégiumba, mégis elutasítják őket. Amennyiben augusztus végén tudják meg, hogy nem kapták meg az olcsóbb kollégiumi szálláshelyet, addigra már elcsúsztak a még megfizethető jobb helyekről, amelyeket már elvitték azok, akik eleve nem gondolkodtak kollégiumban. Legtöbb egyetemen az új hallgatók kérhetnek segítséget, ha kiadó lakást vagy lakótársat keresnek. Több felsőoktatási intézményben a hallgatói szolgáltató irodában található ingyenes online albérlet adatbázis is. Az egyetemek hirdetőfalán is találhatunk információkat, hirdetéseket.
Általában a hallgatói önkormányzatok és a kari-központi szolgáltató irodák tudnak válaszolni a legfontosabb kérdésekre. Érdemes utánajárni a megpályázható szociális juttatásoknak, és annak is, hogyan igényelhetsz kollégiumi férőhelyet, ezekről a felvételi értesítő levélben kapsz információt
– nyilatkozta meg Kalapos Judit, a Pécsi Tudományegyetem Oktatási Igazgatóság Központi Hallgatói Szolgáltató Iroda vezetője a kamaszpanasz.hu-nak
A HVG oktatási portálja, az Eduline azt tanácsolja a diákoknak egy cikkében, hogy ingatlanirodán keressenek albérletet. Az ingatlanosok nem hagyják, hogy a tulajdonos licitet indítson az albérletre - vagyis, hogy felhívjon több érdeklődőt és annak adja ki a lakást, aki többet ajánl -, hanem az első jelentkező veheti ki a meghirdetett áron. Nyugodtan el lehet kérni a közüzemi számlákat, amiből látni lehet, hogy mennyi a rezsi. Érdemes bérleti szerződést készíteni, amelyben szerepel a bérleti díj, a kaució, a felmondási idő, a fizetési forma és határidő és az is, hogy mikor ellenőrizheti a tulaj a lakást. Hasznos lehet bútorozott lakás esetén listát és/vagy fotót készíteni a bútorokról és azok állapotáról is.
Tetszett a bejegyzés? Látogass vissza újra!!!