A nyári vakációk végével újra a munka kerül a központba, sokan visszatérnek az irodába, fellendülés látható az ingatlanpiacon is. Vajon újra ez lesz a kizárólagos munkahely vagy megmarad az otthoni munkavégzés?
Újraéled az irodapiac
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma által készített elemzés szerint az irodapiac növekedést mutat. Bár még érezhető a korábbi negyedévekben tapasztalt lassulás, az újranyitás következménye a javuló bérleti kereslet, már látható. Ez tovább bővülhet a következő hónapok fokozatos normalizációja során. Érdekesen alakult az elmúlt évek során a kereslet és a kínálat helyzete az irodapiacon. Mivel a kereslet szintje folyamatosan magasan volt, az új kínálat nem tudott ezzel lépést tartani. Az irodák iránti keresletben természetesen 2020 első negyedévében láthatunk drasztikus változást, amikor a 2019 negyedik negyedévében látott 200 ezer négyzetméteres keresletről 80 ezer négyzetméterre esett vissza. 2020 második negyedévében a kereslet és a kínálat egyensúlyba került, ám ez rövid életű volt: 2020 harmadik negyedévétől a kereslet ugyan stagnál, de a kínálat fokozatosan csökken. Az irodabérlők által legkedveltebb terület az elmúlt időszakban a Váci úti folyosó volt, mely a teljes keresleti volumen 30 százalékát vonzotta, szorosan nyomában a Pest központja következik 27 százalékkal, majd a belváros 14 százalékkal.
Több fontos szerződés is született
Azt, hogy élénkülés látható az irodapiacon, mi sem mutatja jobban, mint a megkötött új szerződések és költözések. Ezek közül kiemelendő, hogy a Váci úti Balance Hall irodaház és az Árpád Center is 100 százalékon üzemelnek, vagyis a rendelkezésre álló irodák mind bérlőre találtak. Nemcsak az irodák iránti kereslet nő, hanem a kiskereskedelmi helyiségek iránt is, ami szintén a gazdaság élénkülésének egyik jele. Fontos bejelentést tett az RTL Magyarország is: 2024-ben az újjászülető, Városligettel szemben található Liget Center épületegyüttesbe költöznek. Maga az épület műemlék, a költözést megelőző felújítások után pedig felső kategóriás luxus irodaházzá fog alakulni, melyben a hírigazgatóság és a hírstúdiók kapnak majd helyet.
Mi vár ránk az irodában?
Az otthoni munkavégzés elterjedésével a munkavállalók megízlelték a rugalmasságot és az elmúlt bő egy év alatt hozzá is szoktak. A toborzók és álláskeresők ezért teljesen más helyzetben találják magukat, mint másfél évvel ezelőtt. Bár nagy az igény a rugalmasság és önállóság iránt, a munkavállalók azt is értékelik, ha irodából dolgozhatnak időről időre, hiszen nekik is hiányzik a társaság.
A pandémia egyik legfontosabb tanulsága a megváltozott munkavállalói igények lettek. A legfrissebb felmérések szerint a home office-ban eltöltött időnek köszönhetően a munkavállalói elégedettség legfontosabb elemei a munkaórák rugalmassága, a kollégákkal fenntartott jó kapcsolat. A kollégák jólléte a munkáltatók számára most kiemelten fontos, hiszen az elmúlt időszak lelkileg is kifejezetten megterhelő volt. Több irodában azonban visszahívják a munkavállalókat, elvárják a személyes jelenlétet, hiszen ez elengedhetetlen feltétele a hatékony csapatmunkának. A McKinsey tanulmánya szerint a felső vezetők 88 százaléka várja, hogy a munkavállalók három vagy több napot töltsenek az irodában. A megkérdezett vezetők bár elismerik, az otthoni munka hatékonyságát, mégis úgy gondolják, hogy az árt a szervezeti kultúrának. A folyamatos otthoni munkának vannak árnyoldalai, ugyanis csökkenhet a kötődés a céghez, a kollégákhoz, kevésbé érvényesül a személyes kapcsolattartás motiváló ereje.
A hibrid lesz a nyerő?
18 hónap távmunka után számos helyen eddig nem tértek át teljesen az irodai hétfőtől -péntekig munkára, hanem a hibrid felállásban gondolkodtak. Reális megoldásnak tűnt a hibrid rendszer, - mely során a kollégák felváltva dolgoznak otthonról és az irodából - főként azoknak, akiknek a munkája nem kívánta meg a személyes jelenlétet, illetve egészségügyi szempontból úgy látták a hosszas tömegközlekedés kockázattal járna. Így a cég kevesebb iroda fenntartásával jelentős megtakarítást érhet el, ám mégis biztosított a kollégák közös munkája, amikor bizonyos időközönként találkoznak. Szintén megoldást jelenthetnek a problémára a közösségi irodák, melyek a járvány alatt sem néptelenedtek el. Van olyan cég is, mely a hibrid munkavégzés keretében kínál közösségi iroda helyet munkavállalóinak cafeteria formában, hiszen továbbra sem alkalmas mindannyiunk otthona arra, hogy huzamosabb ideig onnan dolgozzunk. A Szilícium-völgy tech-óriásai, mint a Google, A Microsoft, és az Apple a a teljes távmunka, vagy teljes irodai munka helyett a hibrid munkavégzés mellett tették le voksukat. Ugyanakkor olyan hírek is szárnyra keltek, miszerint a home office-ban dolgozók bérét csökkenteni fogja a Google. A cég azonban azt állítja, hogy nem fogják megváltoztatni egy alkalmazott fizetését az alapján, hogy otthonról vagy az irodában dolgozik-e abban a városban, ahol az iroda található.
képek forrása: szolgaltatottirodak.hu
Joga lehet a munkaadóknak kötelezővé tenni az oltást
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László bejelentése szerint a MKIK jogalkotási javaslatot tesz, hogy a munkaadóknak ne csak lehetősége legyen előírni a koronavírus elleni védőoltást alkalmazottaiknak, hanem bizonyos munkakörökben ez kötelező is legyen. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter azt nyilatkozta, hogy a Kormány mérlegeli bizonyos szakmákban a kötelező védőoltás előírását.
Rendelet a home office-ról
Magyarországon július 3-ai hatállyal módosított kormányrendelettel is támogattak a távmunkát. Az új rendelet alapján amennyiben a felek nem egyeznek meg másban, úgy a munkavállaló heti 1-2 napot dolgozhat az irodából, míg a többi napokon távmunkában végezheti feladatait. Amennyiben a munkáltató szeretné munkavállalóját heti 3 napot az irodában tudni, erről külön kell megállapodni.
Ha tetszett a poszt, oszd meg, hogy másokhoz is eljusson és látogass vissza újra!