Nagyon nem mindegy, kinek adjuk bérbe lakásunkat. Íme néhány elképesztő sztori botrányos bérlőkről!
Bár a lakáskiadás csábító üzlet, egyre többen ébrednek rá: érteni is kell hozzá. A bérbeadó a bérlővel hosszú távú üzleti kapcsolatba kerül, ezért nagyon fontos kellő körültekintéssel felmérni a tulajdonosnak, hogy kinek adja ki a lakását vagy a házát. Viszont még a legóvatosabbakat is érhetik kellemetlen meglepetések. Ezekből szemezgettünk és megkérdeztünk néhány bérbeadási szakembert is mit lehet tenni, hogy ezeket elkerüljük.
Már öt helyről fizetés nélkül távozott
"Hirdetést adtam fel, hogy kiadnám lakásomat – meséli István a szoljon.hu-nak – Egy édesanya jelentkezett, aki két kislányával költözött volna be a lakásba. Az egyik fogyatékkal élő gyermek volt. Azonnal megesett a szívem rajtuk, megkötöttük a szerződést. Költözéskor derült ki, hogy nem is kettő, hanem három gyereke van. Itt volt az első csalódás, de lenyeltem – mondja István, hozzátéve, az első időben pontosan történt a kifizetés. Majd amikor már két hónapnyi díjjal tartozott az asszony, kezdtem türelmetlen lenni. Majd’ kétszázezer forintnyi hátralék gyűlt össze, amikor felszólítottam, költözzön ki a lakásból. Később derült ki, hogy ennek a nőnek öt hasonló végrehajtási ügye van már, mindenhonnan fizetés nélkül távozott."
Éjjel a rendőr viszi el a bérlőt
István története sajnos nem egyedi. Sokan nem is sejthetik eleinte, valójában milyen ember is az albérlőjük. Ha jogi szempontok szerint nem biztosították be magukat, bizony foghatják a fejüket. Nem csoda, hogy a tulajdonosok növekvő arányban bízzák profi kezelőkre az ingatlant. Budapesten sok a külföldi bérlő, akik a mindennapi életvitelben saját kultúrájukat is behozzák a lakásba, például az étkezési szokásait, ami nem egy tulaj számára nehezen érthető. Például az indiai konyha elképzelhetetlen curry nélkül, s a fűszer erős szaga árad a lakásba, sárgák lesznek a falak, bérlői tapasztalatok alapján kiderült, hogy sok helyen a főzőlap általában tönkremegy a ráégett szószoktól. A német tanulókról gyakran az a hír járja, hogy sokat buliznak. Vannak környékek , ahol sok a "maffia arc", akik verekszenek, hangoskodnak, veszekszenek. Ezeken a környékeken nem ritka, hogy éjjel a rendőr viszi el a bérlőt.
Még a rendőrök is tehetetlenek voltak
Egy fővárosi lakások kezelésével foglalkozó szakember megkeresésünkre beszámolt tanulságos esetekről is:
"Több is volt illetve sajnos mindig találkozik az ember újabbakkal. Ez sem egyedi eset sajnos, de például egy jóhiszemű tulajdonosnak nagy tanulság volt, amikor nagyon jóban lett a külföldi bérlőjével, azonban a bérlő egy idő után nem fizetett, de ezt mindig kimagyarázta. Aztán egyszer csak eljutott a helyzet odáig, hogy a férfinek indult vissza a gépe külföldre és nem akarta kifizetni a több havi tartozást. Végül a tulajdonos kihívta a rendőröket, de tehetetlenek voltak egy ilyen helyzetben – csak úgy nem dobhatták ki a lakásból, hiába nem fizetett, pedig a végén még fenyegette is a hölgyet. Ilyen helyzetek miatt érdemes még a bérbeadás előtt megbízni egy szakembert."
A bérlő rászabadította a rendőröket a tulajdonosra
Majd egy újabb esetet is megosztott:
"Egy másik tulajdonos most mesélte nekem, hogy barátja vette ki tőle a lakását, ott is jóhiszeműen, szerződés nélkül. Nos, itt sem fizetett a „bérlő” egy idő után, s ráadásul az egyik alkalommal még birtokháborítás vádjával rá is hívta a rendőrséget a tulajdonosra. Több éves kálvária volt, hogy ez a „barát” elhagyja az ingatlant. Az eset után döntötte el a tulajdonos, hogy ő többet kezelő nélkül nem ad ki lakást."
Nemcsak, hogy elköltözött, hanem teljesen kipakolta a lakást
Egy másik budapesti ingatlaniroda munkatársa is találkozott hasonló esetekkel, ő úgy emlékszik vissza:
"Volt olyan albérlőnk, aki többszöri felszólításra sem fizetett. Mikor kimentünk az ingatlant megnézni, a lakást üresen találtuk. Feltételeztük, hogy már nem lakik ott a bérlő, de nemcsak, hogy elköltözött, hanem teljesen kipakolta a lakást, és a tulajdonos bútorait és ingóságait is magával vitte."
Gyertyafénynél éldegélő bérlő
Egy másik szélsőséges esetben a bérlő egyik pillanatról a másikra azért költözött el, mert hangokat hallott a lakásban és meg volt győződve arról, hogy szellemek laknak ott. Volt olyan bérlőjük is, aki nem fizette a bérlet díjat, sem a rezsit. Az ingatlankezelő szerint általában úgy vélekednek, hogy a közmű-kikapcsolások elég hatékonyan ösztönzik a bérlőket a fizetésre - legalábbis részlegesen és ideiglenesen -, ami nem mindig igaz, ahogy ebben az esetben volt az:
"A bérlő gyertyafényél éldegélt a lakásban. A kilakoltatásra és a jogi eljárás lezárására kb. 1-1,5 évet kellett várni."
Lopták az áramot!
Az sem mindig egyértelmű, ha a szolgáltató kikapcsolja valahol az áramot. Olyan is megesett már, hogy a tulajdonos csodálkozott, amikor megkapta asz értesítést az áramszolgáltatás leállításáról, ennek ellenére a helyszínen fel volt kapcsolva a lámpa, szólt a TV:
"Az egyik legrosszabb eset akkor történt, mikor egy család két gyerekkel beköltözött a kiadó lakásunkba. Eleinte minden rendben ment, viszont egy havi bérleti díjon kívül később már nem fizetettek. Eleinte nem értük el a bérlőt telefonon, később pedig annyit mondott, hogy akkor pereljünk. Mivel két kiskorú gyerekkel voltak a lakásban, semmit nem tehettünk - hozzátenném azt is, hogy gyerek nélkül sem. Mindössze annyit tehettünk, hogy mivel nem volt miből, nem fizettük a rezsit, majd ki is kapcsolták az áramot. Ekkor ősz volt, férjem elment, hogy este megnézze, hogy ég e a villany a lakásba. Égett!! Az erkélyen keresztül egy másik lakásból lopták az áramot. Egyszerűen nem tudtunk mit tenni. Ellenőriztük hetente a lakást, hogy ott vannak-e, és egy fél év múlva egyszer csak eltűntek. Jó nagy kárt okozva."
Mire érdemes figyelni, hogy elkerüljük ezeket az eseteket?
Abaházi Anetta a lakáskezelésManegerent Iroda ingatlan-bérbeadási szakértője elmondta, hogy a magyar jogszabály a bérlőt védi jobban, mint a bérbeadót. Annettáéknál minden esetben éppen a fentiekhez hasonló esetek elkerülése érdekében szigorú vizsgálatokon megy át a bérlő:
"Munkáltatói igazolást kérünk, illetve közjegyző előtt írjuk alá a bérleti szerződést, ami megkönnyíti a kiköltöztetést ha arra kerülne a sor. Tilos látatlanba kiadni a lakást. Nekünk látni kell a bérlőt, bérlőnek a lakást."
Ezt erősíti meg Kirschner Dávid is, a lakáskezelésben piacvezető Tower Ingatlan kiemelt tulajdonosi kapcsolattartója, aki szerint fontos ugyan rugalmasnak lenni, de a határokat is be kell tartani:
Nagyon fontos hogy – a kölcsönös megelőlegezett bizalmon túl – a megállapodási folyamat minden részlete legyen rögzítve. Ehhez ismerni kell nem csak az adott kultúrát, ahonnan a bérlő érkezik -megértve a prioritásait, gondolkodásmódját, stb. -, hanem a hazai jogszabályokat és lehetőségeket is. Ezt a kockázatot a szerencsés eseteket leszámítva, szinte lehetetlen elkerülni tapasztalt lakáskezelő nélkül.
Az eurocenter.hu-n megjelent interjúban olvashatunk a közjegyzői nyilatkozattal kapcsolatos tippről is. Ez szintén egy olyan fontos lépés, melyet, ha a lakáskiadás előtt megteszünk, a későbbiekben megkönnyítheti a folyamatot, ha jogi útra kell terelni egy ügyet. Az ingatlan-tanácsadók a megelőzés fontosságát is kihangsúlyozzák, mivel a tapasztalatok alapján úgy látják ezzel lehet a leginkább csökkenteni a kockázatot.
Kik keresnek profi lakáskezelőket?
A 24.hu albérletkezélés témájú cikkében Szikora Márton, az albérletkezelésben piacvezető Tower-International Kft. társtulajdonosa úgy nyilatkozott, hogy a hazai befektetők, lakástulajdonosok részéről körülbelül 3 éve mutatkozik nagyobb nyitottság az albérletkezelésre. Négy fő kategóriába sorolta azokat, akik kiadó lakásukat ingatlankezelő cégekre bízzák. A magyarok közül a külföldön dolgozókat emelte ki, akik vagy maguk mögött hagynak egy lakást vagy már befektetésként vették. A második csoport a vidéken élő lakástulajdonos-befektetők, akik nem szeretnének minden apró-cseprő dolog miatt rendszeresen a fővárosba utazni. A harmadik csoportba olyan budapestiek tartoznak, akiknek már nem futja az idejéből a lakás dolgait intézni, vagy rájönnek, hogy ez nem nekik való. Illetve, vannak azok a befektetők, akik már több, akár 3-5 lakással is rendelkeznek, és profira akarják bízni a kezelést.
"Érdemes minél jobb állapotban megőrizni az ingatlant"
-nyilatkozta Pavelka Zsolt ingatlanszakértő a portfolio.hu-nak. Pavelka szerint a bérbeadóknak a jó hozam érdekében érdemes minél jobb állapotban megőrizni az ingatlant, ugyanis az nem csak az ingatlan értékét növeli, hanem az a hozamban is megtérülő befektetést is.r le tud koordinálni."
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is! Látogass vissza újra, vagy olvass korábbi posztjaink közül!